Rodzice w przedszkolu

Współpraca z rodzicami

W procesie wychowania i edukacji w przedszkolu muszą brać aktywny udział rodzice. Nauczyciel przedszkola obok głównych odbiorców swoich działań, jakimi są dzieci, pozostaje w rozlicznych interakcjach z rodzicami swoich podopiecznych. Rodzice w przedszkolu traktowani są jako partnerzy w procesie wychowania. Zadaniem wszystkich pracowników placówki jest dbałość o pozytywne relacje z rodzicami wychowanków.

Formy współpracy z rodzicami obejmują:

1. Zebrania ogólne i grupowe z rodzicami,
  2. Zajęcia adaptacyjne dla dzieci nowo przyjętych do przedszkola,
  3. Konsultacje indywidualne z inicjatywy nauczyciela, dyrektora lub rodzica,
  4. Prowadzenie kącika dla rodziców, m.in. informacje na temat realizacji podstawy programowej wychowania przedszkolnego, eksponowanie prac dzieci,
  5. Organizowanie i prowadzenie zajęć otwartych dla rodziców,
  6. Organizowanie szkoleń i warsztatów integracyjnych dla rodziców,
  7. Włączanie rodziców w organizację imprez i uroczystości przedszkolnych.
  8. Konkursy, wycieczki,
  9. Angażowanie rodziców w pracę na rzecz przedszkola i grup, m.in. pomoc w przeprowadzaniu remontów, sponsorowanie zakupu mebli, zabawek, pomocy dydaktycznych, wykonywanie pomocy.

Decyzyjność rodziców

Rodzice mogą współdecydować w zakresie:

• czasu pobytu dziecka w przedszkolu,
  • udziału dziecka w zajęciach dodatkowych (z religii, zajęć logopedii i innych),
  • udziału dziecka w wycieczkach,
  • wyrażania zgody na umieszczanie zdjęć swego dziecka na stronie internetowej i na terenie przedszkola,
  • ustalenia wysokości składek na radę rodziców i formie ich wydatkowania,
  • wyeliminowania potraw, na które dziecko jest uczulone,
  • wyboru przedstawicieli do Rady Rodziców i Rad grupowych.
  • opiniowania planu pracy, programów, kalendarza wycieczek, imprez, uroczystości przedszkolnych,
  • organizacji rytmu dnia,
  • wygłaszania opinii na temat pracy placówki,
  • propozycji zakupu sprzętu i zabawek do przedszkola.